Most már le sem tagadhatják: Brüsszel elveszi az európai gazdák pénzét, hogy Ukrajna gazdag agrárvállalatainak adhassa

Ursula von der Leyen a nagy tervével elárulta az európai termelőket, miközben újra megnyitná az utat az ukrán élelmiszerek előtt.

A Tisza Párt elnöke a testületi munka helyett inkább csónakázott, de pártja álláspontját így sem tudja elfedni, hiszen ő maga és agrártanácsadója, Raskó György a közelmúltban többször támadta a jelenlegi támogatási rendszert, illetve a magyar gazdatársadalmat.
Durván kitolnak 2028-tól az európai, köztük a magyar gazdákkal is az Európai Unió következő költségvetési ciklusában. Erről a Mandiner is több cikket írt, mióta szerdán az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen bemutatta a 2028 és 2034 közötti többéves pénzügyi keretet (MFF).
Ezt is ajánljuk a témában
Ursula von der Leyen a nagy tervével elárulta az európai termelőket, miközben újra megnyitná az utat az ukrán élelmiszerek előtt.
Ennek legnagyobb vesztesei a gazdák lesznek, az agrártámogatásokat ugyanis negyedével vágná vissza az EB, hogy a pénzt Ukrajnának talicskázzák ki.
Ezt is ajánljuk a témában
A teljes uniós költségvetés 20 százalékát Ukrajnának adják, a 10 százaléka pedig hiteltörlesztésre megy.
Az ügy már most óriási hullámokat vert, rengetegen tiltakoznak a tervezet ellen, ám aki ténylegesen tehetne ellene, például az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának tagja, nos, közülük nem mindenki foglalkozik a kérdéssel.
Van ugyanis, aki nem vette a fáradtságot, hogy szerda este az erről szóló ülésen részt vegyen.
Magyar Péter ugyanis bár tagja ennek a bizottságnak is, ám ezúttal is kihagyta az ülést és helyette a Tiszán üldögél egy kenuban.
Kapcsolódó vélemény
A Nagy Nyelvcsapások közepette telexék elfelejtették megkérdezni tőle, hogy őnagysága mi a búbánatos francért nem a munkahelyén van ilyenkor.
Ugyanakkor a Magyar Nemzet cikke szerint nem is biztos, hogy feltétlenül tenne valamit az ügyben, hiszen korábban is kiderült már, hogy ő és pártja szakértői támogatják az Európai Bizottság tervezetét.
A lap megjegyzi: tavaly októberben Magyar Péter tett közzé egy bejegyzést a közösségi oldalán, amelyben kritizálta a jelenlegi uniós földalapú támogatási rendszert.
Magyar Péter szerint inkább az intenzívebb, nagyobb hozzáadott értékű, organikus mezőgazdasági termelést kellene támogatni a jelenlegi extenzív gabonatermelés helyett.
Nem véletlen, hogy a pártelnök tavaly ősszel így érvelt, hiszen Magyar Péter agrártanácsadója, Raskó György is a brüsszeli, erősen gazdaellenes álláspontot képviseli. Már 2022-ben bírálta a földalapú uniós támogatási rendszert, amikor a Privátbankár portálnak adott interjúban arról beszélt, hogy rossz a jelenlegi szabályozás.
Ezt is ajánljuk a témában
Raskó György agrárközgazdász már 2003-ban az uniós döntéshozókra bízta volna a magyar agrárium sorsát, és évekkel korábban bírálta a földalapú támogatási rendszert is.
„E tendencia legfőbb oka, hogy az unió a földalapú támogatások révén az extenzív irányú termelést támogatja, a magyar kormány pedig a földhasználatot – például a földtörvénnyel – szintén ilyen irányba tereli. Azaz elsősorban olyan tevékenységeket támogatnak, amelyek a legkisebb munkaerőt kötik le, és a legnagyobb területet foglalják el” – fogalmazott.
Majd azt fejtegette, hogy
egy átlagos – száz hektár termőfölddel rendelkező – családi gazdálkodásnak szerinte kevés befektetett munkával indokolatlanul magas a jövedelme a földalapú támogatással, ráadásul alig kell adót fizetniük őstermelőként.
Nem először kelt ki egyébként a magyar gazdákkal szemben Raskó. 2003-ban például úgy fogalmazott, hogy „azért is örülök annyira az EU-csatlakozásnak, mert akkor a mezőgazdasági politikánkat Brüsszelből fogják vezérelni, nem itthonról”.
Visszatérve pedig a jelenre. Míg egyre többen csapnak az asztalra Európa szerte, hogy a gazdákat ne tegyék tönkre Ukrajna gyorsított csatlakozásával, Raskó ezt nem látja problémának. Néhány hónapja arról értekezett, hogy „mindegy, hogy Ukrajna tag vagy sem, a piacainkról szépen szorít ki bennünket (gabona, olajos magvak, csirkemell, étolaj stb.)”.
Nyitókép: Raskó György Facebook-oldala